Kategorie: Osobnosti sportu

Autorka: Martina Sochůrková

Národnost: česká

Žije: Praha, Česká republika

Zkušenost: vášnivá sportovkyně, atletka age group v duatlonu a běhu, vysokoškolský přednášející, specializuje na problematiku ICT, internetového marketingu a e-commerce v různých odvětvích.

Bruno Pasqualini se pohybuje ve světě sportu již od svého útlého věku. Ve svých 14 letech se začal věnovat veslování, což je pro tento druh sportu trošku pozdě, ale ani to mu nezabránilo se vypracovat do italského národního týmu a kvalifikovat se na Olympiádu v Sydney v roce 2000. Bruno se zúčastnil i několika světových soutěží a svou kariéru veslování zakončil v roce 2005. Netrvalo dlouhou a po 3 letech rekreačního sportování mezi různými sportovními aktivitami ho přivedl jeho kamarád k prvnímu okušení triatlonu. A i ve sportu třech disciplín slaví, jak Bruno říká, s přibývajícím věkem větší a větší úspěchy a to nejen díky svým zkušenostem. Bruno se specializuje na délku olympijských triatlonů, což bývají tratě o vzdálenostech 1,5 km plavání, 40 km cyklistika, 10 km běh. A občas zahrne do svého programu i závody o délce půl Ironmana, tzv. half distance triatlon.

S Brunem jsem měla možnost se setkat ve spojení se závodem TRI EXPERT TRI Prague, kde jsme s projektem Tri Fun Fit partnery závodu, a na který jsme ho pozvali jako hosta z Itálie. Velmi mě zajímal jeho příběh a vůbec to, jak atlet úspěšný ve veslování, může skončit u triatlonu, ve kterém dosahuje také výborných výsledků. Po pár minutách rozhovoru s Brunem cítím, že se jedná o atleta a člověka psychicky silného, milujícího sport, výzvy, jenž rád bojuje a nevzdává se.

Bruno, když bys nám měl vyjmenovat největší úspěchy ve tvé sportovní kariéře, které by to byly?

Když začneme obdobím veslování, kde jsem byl profesionálním veslařem, asi vrcholem byla má účast na Olympiádě v Sydney v roce 2000. Do dalších významných soutěží bych zařadil mé vítězství na mistrovství světa v Seville v roce 2002, poté jsem skončil na druhém místě v Barceloně v roce 2004, na třetím místě v San Caterin v roce 1999. Dále se mi podařilo probojovat čtyřikrát do světových finále. Byla i nějaká ta pódia na světových pohárech a asi kolem deseti italských titulů.

Wow, máš náš velký obdiv, Bruno. A jaké úspěchy bys zařadil do tvé triatlonové kariéry?

S triatlonem jsem začal v roce 2008. Když to vezmeme od posledních závodů, tak na konci června se mi podařilo vyhrát olympijský triatlon Idroman v Itálii, v květnu jsem vyhrál evropský titul v olympijském triatlonu v Lisabonu v kategorii mužů 40/44 a také jsem byl první v klasifikaci všech atletů age group. Dále jsem se umístil na první pozici v evropských závodech, stále v mé kategorii M40/44,  v olympijském triatlonu  v roce 2015 v Ženevě, v roce 2014 v Kitzbuell a v roce 2015 jsem vyhrál svou kategorii 40/44 v závodě Challenge Family o délce 70.3 v Rimini. To je jsou asi ty největší evropské úspěchy. Co se italského pole týče, tak v období 2009 – 2015 byly i různé úspěchy v duatlonech a triatlonech. To by asi jako můj sportovní životopis stačilo. (Poznámka autorky, v italském závodě Idroman vyhrál Bruno i nad profesionálními triatlonisty)

Pomohl Ti způsob trénování, na který jsi byl zvyklý, z dob veslování i v triatlonu?

Jsou to velmi rozdílné typy příprav. Veslování je velmi náročný sport, jedná se o krátkou vzdálenost. Tréninky jsou velmi tvrdé a krátké kolem dvou hodin. Ale to, co mi určitě pomohlo byly nějaké ty aerobní aktivity, na které jsme byli také trénováni.

Co pro Tebe znamená triatlon?

Pro mě je triatlon nový svět, způsob, kde mohu vidět své limity a posouvat je dál... Je to nový svět, který je tvořen zdravým sportem a příjemnými lidmi, kde potkáš mnoho nových přátel milujících sport, milujících život a myslící pozitivně...Je to rozmanitý sport, kde se setkávají profesionální sportovci se sportovci jako jsme my, co děláme triatlon pro zábavu a každý z nás dosahuje svých snů.

Jaká je Tvá motivace zúčastnit se závodu TRI EXPERT TRI Prague?

Je to pro mě nová zkušenost a závod, kterého jsem se ještě nikdy nezúčastnil, takže už jen tato myšlenka je pro mě hodně motivující. Poté kombinace triatlonu a Prahy, tak překrásného města, kde budu poprvé, je neodolatelná kombinace. Rád jezdím závodit i mimo Itálii, abych mohl poznat nová místa, nové lidi a zažít nové zkušenosti.

Bruno je velmi pokorný a sympatický člověk. Sportu se věnuje 12 - 15 hodin týdně a to pod vedením známého trenéra Andrea Gabby (bývalý trenér triatlonu italského národního týmu, jenž ho několikrát dovedl až na Olympiádu a nyní trénuje turecký národní tým triatlonu). Kdo jiný zná po sportovní stránce Bruna lépe, než jeho trenér? Proto jsme se zeptali Andrei, co by nám řekl o Brunovi jako sportovci... ,,Bruno přináší do triatlonu velkou profesionalitu a odhodlání, které se naučil během své kariéry ve veslování. Stává se příkladem pro mnoho triatlonistů. Jeho vítězství, nejprve na lodi, poté v triatlonu nejsou náhodou, ale jsou to výsledky jeho dennodenních tréninků, obětavosti a jeho velkého nasazení.‘‘

Uvidíme se na trati TRIEXPERT TRIPrague? Náš tým Tri Fun Fit bude nejen fandit, ale i závodit! Setkat se s námi můžete, včetně Bruna, i na expu závodu. Možnost registrace na závod až do 29.7.16 na www.triprague.cz.

Závod doporučený naším týmem Tri Fun Fit a italským triatlonovým serverem FCZ.IT.